NEW DELHI: India will have a chance to open their medal account in the Birmingham Commonwealth Games as Tokyo Olympics silver medallist Mirabai Chanu will be in action in the 49kg weightlifting final on Saturday. After registering 5-0 victory against Ghana, Indian women’s hockey team will be up against Wales in their second Pool A match.
Following is India’s schedule on Day 2 at the CWG 2022:
Lawn Bowls
1 PM: India vs Malta in Men’s Triples – Section A – Round 3
Tania Choudhury vs Laura Daniels in Women’s Singles – Section B – Round 3
Badminton
1:30 PM: India vs Sri Lanka in Mixed Team Event – Group Play Stage – Group A
Athletics
1:30 PM: Men’s Marathon Final (Nitendra Singh Rawat)
Weightlifting
1:30 PM: Men’s 55kg Final (Sanket Mahadev Sargar)
Table Tennis
2 PM: India vs Guyana in Women’s Team – Group 2
Cycling
2:32 PM: Women’s Sprint Qualifying (Triyasha Paul, Mayuri Lute)
Swimming
3.06 PM: Men’s 200m Freestyle – Heat 3 (Kushagra Rawat)
Cycling
3:11 PM: Women’s 3000m Individual Pursuit Qualifying (Meenakshi)
Weightlifting
4:15 PM: Men’s 61kg Final (Gururaja)
Table Tennis
4.30 PM: India vs Northern Ireland in Men’s Team – Group 3
Cycling
4:52 PM: Men’s 4000m Individual Pursuit Qualifying (Dinesh Kumar, Vishavjeet Singh)
Boxing
5 PM: Hussamuddin Mohammed vs Amzolele Dyeyi in Over 54Kg-57kg (Featherweight) Round of 32
Squash
5 PM: Ramit Tandon vs Christopher Binnie in Men’s Singles Round of 32
Squash
5:45 PM: Sunayna Sara Kuruvilla vs Aifa Azman in Women’s Singles – Round of 32
Joshana Chinappa vs Meagan Best in Women’s Singles – Round of 32
Squash
6:15 PM: Saurav Ghosal vs Shamil Wakeel in Men’s Singles – Round of 32
Lawn Bowls
7:30 PM: India vs Cook Islands in Men’s Pairs – Section C – Round 3
Weightlifting
8 PM: Women’s 49kg Final (Mirabai Chanu)
Cycling
8:32 PM: Men’s Keirin – First Round (David Beckham Elkatohchoongo, Esow Alben)
Artistic Gymnastics
9 PM: Women’s Team Final and Individual Qualification – (Ruthuja Nataraj, Protistha Samanta and Praniti Naik)
Lawn Bowls
10:30 PM: India vs Canada in Women’s Fours – Section D – Round 4
Badminton
11:30 PM: India vs Australia in Mixed Team Event – Group Play Stage – Group A
Hockey
11:30 PM: India vs Wales in Women – Pool A
Boxing
12 AM: Lovlina Borgohain vs Ariane Nicholson in Over 66kg-70kg (Light Middle) – Round of 16
Weightlifting
12:30 AM: Women’s 55kg Final (S Bindyarani Devi)
Boxing
1 AM: Sanjeet vs Ato Leau Plodzicki-Faoagali in Over 86kg-92kg (Heavyweight) – Round of 16

.

Source link

By Dipak

Leave a Reply

Your email address will not be published.